ХЕРОЈ Милан Борјан води Звезду ка новој Лиги шампиона. У лудилу од пенал-рулета, голман црвено-белих је у 11. серији зауставио ударац Винда и велико славље на „Паркену" је могло да почне: Копенхаген – Ц. звезда 7:8, 1:1 (1:1).

Борио се српски шампион са десеторицом од 54. минута, изборио се и са судијским неправдама, на крају се изборио и за плеј-оф Лиге шампиона са швајцарским Јанг Бојсом. Први меч је у Берну следеће среде. Друга феноменална ствар – Лига Европа је сигурна у џепу.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: КРАЈ: Невероватан подвиг Звезде за плеј-оф Лиге шампиона, Борјан апсолутни херој црвено-белих
„ПАРКЕН“ КАО КОНЗЕРВА ЧУВЕНИ „Паркен стадион“, који је комплетно реновиран 1992. и на коме поред Копенхагена своје утакмице игра и репрезентација Данске, синоћ је одличноиспуњен. Акустичан је, бука одозвања, тако да имате осећај као да се налазите у великој четвртастој конзерви. Сав је од челичних и металних конструкција, над северном трибином су надграђени пословни објекти у стаклу, тако да се ту налази и један од најпознатијих европских ресторана „Геранијум“ за који се места резервишу три месеца унапред. „Паркен“ има покретан кров, али он није синоћ коришћен иако је читав дан падала киша.

Драми није било краја, Милан Борјан је одбранио три пенала, када се чинило да је све готово, два су промашили играчи Копенхагена. Промашивали су са беле тачке и Звездини играчи, али је Борјан све то неутралисао чудесним интервенцијама. Ово је било његово велико вече.

Исцрпљујући, невероватни трилер почео је новом неправдом. Звезда је већ у првом минуту оштећена. Зека је као и у београдском мечу направио глупост, али опет без последица јер је литвански судија само одмахнуо руком. Хладан ветар бриајо је „Паркеном“, било je петнаестак степени, али је на терену било врело. Звезда је од старта заиграла са страшћу екипе жељне новог подвига. У десетом минуту одлична акција завршена је ударцем Јованчића преко гола. Видело се одмах, српски првак је храбро кренуо по гол. И добио га је у 16. минуту. Маестро Марин ступа на сцену новим луцидним проигравањем, па Боаћи, жељан голова, само испружи ногу и превари Гритебуста – 0:1. Боље није могло, да се после вођства Звезда опет није постепено повлачила, више него што треба. Копенхаген је то искористио, зграбио лоту и посед и почео да притиска. Кањас и Јованчић, који су двадесет минута били доминантни у маневру, почели су да попуштају.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ВИДЕО: Да ли је Звезда оштећена за пенал у Данској?

Снажан као туч, искусни нападач Копехагена Даме Ндаје је правио највише проблема Звездиној одбрани, градио се скакао, лактао... Све лопте су ишле на њега и домаћин је јалово нападао. Чинило се да нема правиш решења сем да на неку фрку направи шансу. Тако је и било у 45. минуту, леви бек Бенгтстон је остао сам, центрирао а високи Ндаје надскаче Дегенека и Родића, па погађа главом за 1:1. То је био први прави напад Данаца, први шут у оквир Борјановог гола. Најгори могући тренутак да се поклекне у самом финишу првог дела.

Друго полувреме почело је новом муком. Ровитог Милана Родића је због проблема са леђима заменио Бразилац Жандер, брзи момак, али још неуигран. Међутим, борио се и „гинуо“ као да је у Звезди десет година. У 52. минуту поново Ндаје „уједа“ из ваздуха, али шутира поред стативе. Убрзо је и борбеном Вукановићу поништен гол. Судија Мажеика се „истиче“ и даје Милуновићу други жути картон после једног од многобројних, оштрих ваздушних дуела са Ндајеом. У паузи док се излежавао задовољни Ндаје, Борјан окупља момке, сви су загрљени, бодре се. Милојевић уместо Кањаса уводи скочног Панкова.
Звездини навијачи од тада певају „О, УЕФА мафија“.

Да ли је могуће издржати са играчем мање још пола сата, односно сат. Бранити се и одбранити. Марин кад добије лопту прави пометњу, али не може сам, све више се умара.
Са играчем више, Копенхаген се раширио још више по терену, напада са леве, десне стране, али не уме до краја утакмице да зада завршни ударац. Ова екипа потврђује да нема неки офанзивни потенцијал. Црвено-бели се добро бране и одолевају до продужетака.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Милојевић престиже Миљанића

У првом продужетку , Данци круже као лешинари, али Звездина дефанзива се држи под великим притиском. Голман црвено-белих Милан Борјан у 100. минуту скида први прави зицер домаћина. И у другом продужетку стрепња мало попушта када Борјан брани шут Винда. И у 112. Жандер краде лопту Биелу, овај га руши и добија други жути картон. Снаге су изједначене, „Делије“ су грунуле као да је пао гол. Ипак, Звездини играчи су далеко исцрпљенији, грчевито се бране. И успевају. А онда је ствар у своје руке узео Милан Борјан.

КОПЕНХАГЕН – Ц. ЗВЕЗДА 7:8, 1:1 (1:1)
СТРЕЛЦИ: Ндаје у 45. минуту за Копенхаген, а Боаћи у 16. за Црвену звезду.
Пенали: „Паркен стадион“. Гледалаца: 29.872. Судија: Гедиминас Мажеика (Литванија) 5. Црвени картони: Милуновић (Ц. звезда) у 54. минуту, а Биел у 112. (Копенхаген)
КОПЕНХАГЕН: Гритебуст 7 – Варела 7 (од 81. Бартолец 7), Папајанопулос 7, Нелсон 7, Бенгтсон 7,5 – Зека 7, Стаге 7 (од 60. Фалк 7, од 120. Сотиру -), Холсе 7 (од 74. Биел), Фишер 7 – Винд7, Ндоје 8.
Ц. ЗВЕЗДА: Борјан 9 – Гобељић 7, Милуновић 7, Дегенек 7,5, Родић 7 (од 46. Жандер 8) – Кањас 7 (од 58. Панков 7,5), Јованчић 7– Иванић 7, Вукановић 7 (од 90. Јевтовић 6,5) , Марин 8 – Боаћи 8 (од 81. Симић 7) .
ИГРАЧ УТАКМИЦЕ: Милан Борјан (Ц. звезда).

ОКО 2.00О „ДЕЛИЈА“: УЕФА МАФИЈА
И Копенхаген је запамтио „Делије“ као сјајне фанове. Око 2.000 навијача Црвене звезде, стигло је из Београда и широм Европе у данску престоницу. Њихов главни хит био је синоћ „Милан Борјан, Милан Борјан , пре тог певали су „УЕФА мафија“, озлојеђени новим неправада људи у црном.

У поподневним часовима окупили су се на тргу „Гамелторов“ одакле су касније кренули на стадион, добро расположени у пратњи снажног обезбеђења и једног хеликоптера који је зујао над градом добрих сат времена.

- Сви у напад, ајмо, ајде, Дај гол Звездо – певали су и тражили од својих љубимаца, а када их је изнервирало скандирали су „УЕФА мафија“. Када је Звезда повела заорило се „У бој,, крените јумаци сви“.

Да ће и Копенхаген имати одличну одршку, видело се сат и по времена када су највернији навијачи већ напунили своју трибину. Истакли су се и одличном кореографијом, сви су дошли у белим мајицама, па је мало и због необичне хладноће деловало као да велике грудве снега скачу и деру се. Окачили су и огроман транспарент на коме је писало
„Парк је место где ће Звезда да изгори“.

Ту ватру угасио је голман Звезде, Борјан.