ОД СПЕЦИЈАЛНОГ ИЗВЕШТАЧА "НОВОСТИ": ЛИТВАНИЈА

СРБИЈА на крилима Александра Митровића. Најбољи стрелац ове репрезентације је опет имао симутанку са противничком одбраном, овог пута на гостовању у Литванији у шестом мечу квалификација за Првенство Европе. Мучили су се “орлови” цело прво полувреме са аутсајдером наше групе, а онда је на старту другог дела Александар Митровић уз обилату помоћ Немање Радоњића и асистента Адема Љајића показао зашто му деветка на леђима онало добро стоји и зашто је већ неколико година човек без кога не може шпиц нашег напада – 0:2 (0:0).

Намучио се Љувиша Тумбаковић да доведе своју селекцију у престоницу Литваније. Кашњење чартер лета из Београда од скоро 90 минута пре два дана, учинило је нервозним све у предњем делуавиона који је дебело, скоро као један цео фудбалски меч, каснио из Београда.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: КРАЈ: Литванија-Србија 1:2

РУСИ УЗ СРБЕ И У ВИЛЊУСУ МАЛА група навијача Србије имала је јуче и подршку из Русије. Двадесетак наших људи уз подршку руских пријатља дошло је на стадион у Вилњус сат времена пре меча и направило свој мали шоу. Средином првог полувремена развили су по две заставе Србије и Русије и уз скандирање “Русија, Србија – браћа заувек” и “Косово је срце Србије”, бар мало подгрејали скоро камерну атмосферу на стадиону.

Још када је у истом дану из шпанских медија дошла вест да Лука Јовић после шест минута у финишу меча са Португалијом није био повређен, него увређен и када је то, сасвим логично, на последњој конференцији за медије изазвало пажњу и српских медија, некако се чинило да је тензија попримила беспотребне размере.

Када се на све још наместило и бледо прво полувреме у Литванији, све је некако мирисало на једно бледо вече. Међутим, светло на терен је са два себи својствена потеза бацио центарфор и први стрелац “орлова” Аександар Митровић. Њему су гол “спаковали”Немања Радоњић и директни асистент Љајић, па стрелцу није било тешко да са четири метра пошаље лопту у мрежу у 49. минуту.

Само четири минута касније скоро да смо видели репризу првог гола. Радоњић и Љајић су разменилизлата вредну лопту која је у петерцу стигла опет до Митровића који је практично већ у уводним минутима другог полувремена решио питање победника. Загрцнули смо се мало у 79.минуту када је упорни домаћин голом резервисте Казлаусакаса, тако чувеног кошаркашког презимена, успео да преполови вођство, али је Србија рутински држала лопту и резултат у својим ногама. Митровић је у 87. минуту хет-триком могао да се прослави. Имао је идеалну прилику за свој трећи гол.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Сукоб црногорских навијача са обезбеђењем у Приштини

Можда је ово идеалан тренутак да се вратимо на детаљ који је унервозио селерктора Тумбаковића и људе око њега у вези са Луком Јовићем који је, према писању шпанских медија обмануо селектора, пријавио непостојећу повреду, а наводно љут не жели више да се одазива позивима Србије. Јер, он је центарофор Реал Мадрида...

Срећом по Србију један центарфор енглеског друголигаша Фулама решета редовно, беспоговорно и рутински туђе мрже. Можда смо полумртви у квалификацијамаза Првенство Европе, вероватно не играмо по укусу два милиона “селектора” који састране много боље виде шта се дешава. Али, да нема Митровића, све би ово било тужно и тужније. Са све Луком Јовићем или Александром Пријовићем на клупи. Ако их толико не жуља.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: "НОВОСТИ" ОТКРИВАЈУ КО ЈЕ ДРАГАН КУЗМАНОВИЋ: Србин бриљирао на конференцији за медије у Кардифу, Хрват му уручио отказ (ВИДЕО)

Играла је Србија много добро другополувреме у Литванији, заслуженопобедила, а по уласку у свлачионицу “орлове” је сачекала добра вест из Кијева. Украјина је победила Португалију, па сада нам остаје, онако типично за нас, да верујемо у чудо и да Литванија у новембру можда победи у гостима Роналда и друштво и широм нам отвори врата која су нам већ месецима залупљена испред носа. Као и генерацијама пре ових што сада играју под заставом Србије.

СТРЕЛЦИ: Митровић у 49. и 53. минуту за Србију, а Казлаускас у 79. минуту за Литванију. Стадион ФС Литваније у Вилњусу. Гледалаца: 2.000. Судија: Павел Рачковски (Пољска) 7.

ЛИТВАНИЈА: Черниаускас 6- Баравикас 5,5, Климавичиус 5,5, Гирдваинис 5,5, Миколиунас 5 – Голубицкас 5 (77.Казлаускас-), Шимкус 5, Воробјовас 5,5 – Вербицкас 5,5 (56. Жулпа -), Ласицкас 6 – Матулевичиус 5,5 (64. Лаукжемис -).

СРБИЈА: Дмитровић 6,5 – Милетић 7, Миленковић 7 Коларов 7, Младеонвић 7 – Максимовић 7, Миливојевић 7 (72. Лукић-) – Костић 6,5 (од 46. Гаћиновић 7 ), Љајић 7,5 (84. Гудељ -), Радоњић 7,5 – Митровић 8.