Кошаркаши Партизана пласирали су се у Топ 16 фазу Еврокупа, пошто су у Београдској арени победили Ритас 86:81 (23:21, 23:19, 22:17, 18:24) у осмом колу Групе Б.

Црно-беле је до тријумфа предводио Раде Загорац са 17 поена, док је Рашон Томас додао 16. У екипи Ритаса истакао се Еимантас Бенџијус са 15 поена, док је Деивидис Сирвидис убацио 11.

Ритас је на почетку утакмице имао благу предност, а Партизан је до финиша прве деонице у игри држао расположени Загорац. Ређао је поене Партизанов кошаркаш па је код резултата 13:17 чак 12 било његових.

Загорцу су се тада придружили Мозли и Томас, донели су додатну енерегију, па су црно-бели након тројке Трифуновића 30 секунди пре краја изједначили (21:21).

Закуцавањем Мозлија завршена је прва четвртина (23:21), да би тројком Волдена и поенима Јанковића и Пејџа домаћи тим наставио серију и у другој деоници и отишао на плус девет (30:21).

Партизан је након тога стао, што су гости знали да искористе па су "истопили" предност црно-белих (33:32). Изабраници Андрее Тринкијерија су се у финишу друге четвртине пробудили, заиграли су поново одлично и на велики одмор отишли са шест поена вишка - 46:40.

Друго полувреме почело је пеналом за Ритас због техничке грешке досуђене Тринкијерију на крају првог полувремена, након чега су Литванци поенима Сирвидиса и Берстоуа стигли и до 46:45, али је ту мини серију гостију прекинуо Јарамаз тројком.

Након тројке Пејџа у 26. минуту меча Партизан је "побегао" на плус седам, да би минут и по пре краја тог дела игре, а након контранапада Јарамаза и Гордића црно-бели стигли и до прве двоцифрене предности на утакмици - 66:55.

Том предношћу Партизан је ушао и у последњу четвртину, а тројка Загорца на почетку последње деонице најавила је победу црно-белих (71:57). Партизан је имао и 18 поена предности, али Ритас није одустајао па је у једном момету пришао на шест поена заостатка.

Међутим, црно-бели су и поред мањих проблема успели да приведу меч крају и да на крају са 8.000 навијача у Арени прославе пласман у Топ 16 фазу Еврокупа.

19:56 - ПРВА ЧЕТВРТИНА

Партизан ће вечерас играти без Новице Величковића, којег је Тринкијери одлучио да одмори. Црно-бели меч почињу с петорком Јарамаз, Волден, Загорац, Бирчевић, Милетић.

Утакмица је отворена поенима Круза с једне и Загорца са друге стране. Загорац са четири поена држи Партизан у егалу на почетку меча - 4:4, 3. минут. Одлично је Загорац почео меч, после две двојке, крило црно-белих погађа два везана шута ван линије 6.75 и доноси прво вођство Партизану - 10:8, 5. минут. Холовеј везује пет поена и тако одржава минимални плус на страни гостију, који после поена Еходаса воде 13:10.

Круз погађа два слободна бацања за серију гостију 7:0, коју новим поенима прекида Раде Загорац - 15:12, 6. минут. После поена Бенџиуса, Рашон Томас је половичан с линије пенала - 17:13, 7. минут. Два прокоцкана напада црно-белих да ухвате резултатски прикључак, закуцавањем у контранападу кажњава Бенџиус - 19:13. Гордић убацује два слободна бацања.

После два убачена бацања Бенџиуса, Томас је још једном половичан с линије пенала, а после добре одбране и освојене лопте црно-белих, поправља промашај Гордића у контранападу - 21:18 на уласку у последњи минут прве деонице. Млади Урош Трифуновић погађа тројку за ново изједначење - 21:21.

Закуцавањем Мозлија у контранападу завршена је прва деоница. Црно-бели су у завршници направили серију 8:0 и на први двоминутни одмор иду с вођством 23:21.

20:26 - ДРУГА ЧЕТВРТИНА

Партизан је на плус пет на отварању друге деонице, после убачене тројке Корија Волдена - 26:21. Никола Јанковић је најпре освојио лопту у одбрани, а потом је награђен сјајном асистенцијом Волдена, за лако закуцавање. Пејдж погађа са полудистанце, продужава серију црно-белих на 15:0. Тринкијеријеви изабраници су надомак двоцифреног плуса у 12. минуту меча - 30:21.

Добро су реаговали гости после тајм аута њиховог тренера. Сирвидис је убацио тројку, па Блажевич двојку - 30:26, 13. минут. Загорац промашује два узастопна шута за три поена, али на срећу црно-белих кошаркаши Ритаса нису то успели да материјализују. Натавља се Партизанов праз ход у офанзиви, Гордић прави грешку у корацима, а потом фаулира Блажевича, који поентира и погађа додатно бацање. Гости се серијом 8:0 враћају на поен заостатка - 30:29, 15. минут.

После скоро четири минута без коша, Мозли поентира за црно-беле (1/2 са пенала), а потом центар Партизана хвата офанзивни скок после промашене тројке Гордића и постиже нове поене 33:29, 16. минут. Гирджиунас поентира уз фаул, погађа додатно бацање и зауставља налет домаћина - 33:32. Мозли поново хвата офанзивни скок, а потом убацује два слободна бацања. Гирджиунас се разиграо, погодио је и с полудистанце - 35:34, 18. минут. Јарамаз убацује два слободна бацања.

После поена уз фаул и промашеног додатног бацања Каириса, уз прекршај на другој страни постиже поене и Томас, али и он промашује додатно бацање. Гирджиунас је половичан с линије пенала, а са истог места на другој страни Пејдж погађа оба покушаја - 41:37, 19. минут.

Одличну одбрану је одиграо Јанковић, преузео је Гирджиунаса на тројци у украо му лопту, после чега је закуцао. Гордић убацује тројку и доноси Партизану нових плус девет, али у самој завршници првог полувремена Бичкаускис узвраћа убаченим шутем са истог одстојања за 46:40 на крају друге деонице.

21:05 - ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

Трећа деоница почела је убаченим бацањем Круза због техничке грешке Тринкијерију на крају првог полувремена. Берстоу постиже лаке поене под кошем црно-белих - 46:43, 21. минут. Јанковић је покушао да закуца али је изблокиран, а у контранападу поентира Сирвидис. Јарамз тројком прекида серију гостију - 49:45, 22. минут.

Томас са четири везана поена одбија почетне налете гостију - 53:48, 23. минут. Круз поентира уз фаул Јанковића, погађа и додатно бацање. После мало хаотичне игре и неколико изгубљених лопти на обе стране, Јарамз закуцава у контранападу, а потом Круз постиже нове поене за Ритас - 55:53, 25. минут. Рашон Томас убацује поново два слободна бацања.

Пејџ убацује своју прву тројку на мечу за плус седам црно-белих у 26. минуту - 60:53. Тренер Ритаса тражи минут одмора. Бенџиус убацује два бацања, а после промашене тројке Бирчевића, непрецизан ван линије 6.75 је и Бичкаускис. Јарамаз се на другој страни изборио за два бацања, оба пута је био прецизан. Мозли се изборио за два слободна бацвања приликом покушаја да дође до офанзивног скока после промашене тројке Гордића. Партизанов центар је био половично успешан - 63:58, 28. минут, као и Бирчевић неколико тренутака касније. Црно-бели су трећи пут на плус девет у вечерашњем мечу.

"Затегли" су црно-бели одбрану и из једне освојене лопте, после акције Гордића и Јарамаза, некадашњи репрезентативац БиХ доноси црно-белима први двоцифрени плус на мечу у 29. минуту - 66:55. На крају треће деонице, после поена Блажевича са једне и Пејџа са друге стране, Партизан има плус 11 - 68:57.

21:32 - ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

Завршни квартал је отворио Загорац прекршајем у нападу, па убаченом тројком за, досад највећих, плус 14 - 71:57. Томас поентира у рекету ривала - 73:57, 32. минут. Круз промашује тројку, после тајм аута тренера Ритаса, а потом Загорац постиже свој 17 поен на мечу. Серију Партизана 9:0 лаким поенима прекида Каирис. После промашене тројке Загорца Бенџиус убацује два бацања - 75:61 - 34. минут.

Јанковић закуцава после одличне асистнције Гордића, али и Ритас долази до лаких поена преко Каириса. Тринкијери тражи тајм аут - 77:63. Буткевичиус ефектно блокира Јанковића приликом покушаја да закуца, а на другој страни Холовеј убацује два бацања - 77:65. Томас постиже веома битне поене за црно-беле после офанзивног скока, али Сирвидис убацује тројку и враћа госте на минус 11 - 79:68, 36. минут.

Кошаркаши Партизана нису успели да шутну на кош у времену предвиђеном за напад, а Ритас на једноцифрени минус, с линије пенала, враћа Бенџиус - 79:70. Гордић прави грешку у корацима. Еходас поентира после офанзивног скока, Јарамаз промашује тројку, а Еходас је половичан с линије пенала - 79:73, 37. минут. После више од два минута без коша, Јарамаз поентира из продора - 81:73. Коначно су црно-бели успели да одбране један напад гостију, после чега Јарамаз погађа тројку - 84:73, 39. минут.

Бенџиус враћа тројку, Гордић промашује с полудистанце, као и Бенџиус на другој страни покушан ван линије 6.75. Партизан има плус осам и напад 70 секунди пре краја. Тачно минут пре последњег звука сирене Томас промашује два бацања, што одмах, тројком, кажњава Сивидис. Мозли је "остао у офсајду" и лако закуцао - 86:79. Партизан се одбранио, црно-бели имају плус седам и напад, 29 секунди пре краја меча.

Јарамз је промашио два слободна бацања 23 секунде пре краја, Каирис погађа из одбојке - 86:81. После Томаса и Јарамаза, Гордић промашује два бацања, а на крају меча Сивидис промашује шут за три поена.

Партизан је славио 86:81 и оверио пласман у Топ 16 фазу Еврокупа.