PRVA pobeda Crvene zvezde u Evroligi ove sezone, na prvom izlasku pred svoje navijače, i to protiv jednog od favorita za titulu u elitnom takmičenju. Srpski šampion je gvozdenim odbrambenimstiskom ugušio svaki pokušaj udaha Fenerbahčea i ostvario drugi trijumf u dosadašnjih devet susreta sa turskim timom – 68:56.

Lice crveno-belih bilo je neprepoznatljivo u poređenju sa evroligaškom premijerom protiv Panatinaikosa u Atini. Tomićev tim napunjen samopouzdanjem koliko i tribine „Arene“, odbrana zategnuta kao u najboljem periodu Radonjićevog trenerskog mandata.

Sasvim drugačije lice nosili su i prezimenjaci Braun, posebno Derik. Voljni momenat iskusnog krilnog centra prosto je eksplodirao u odnosu na prethodne mečeve. Šest skokova za svega osam minuta, i to pored skakača uvis kakvi su Veseli i Vilijams. I Lorenco Braun je izgledao kao igrač sa kapacitetom za prvog plejmejkera evroligaškog tima. Za Davidovca se pitanje spremnosti za elitno takmičenje ne postavlja, takođe ni za Gista, uz Derika Brauna najzaslužnijeg za skakačku nadmoć crveno-belih u prvom poluvremenu (19:12).

Zvezdina izuzetno pokretna odbrana sakrila je skoro sve napadačke adute Obradovićevog tima, osim onih koji se teško mogu sakriti. Jedan od njih je vanserijski kvalitet De Koloa, koji je sa 14 poena u prvih 20 minuta držao ekipu da ne propadne u rupu dublju od pet poena razlike.

Stege kojima je odbrana našeg tima držala moćni Fener vezanih ruku i nogu, nije popuštala ni u nastavku. Naprotiv, Zvezda je u trećoj četvrtini pronašla recept i za odbranu od francuskog asa, istovremeno u napadu strpljivo zidajući prednost koja je u finišu te deonice narasla na devet poena. Velikih devet za utakmicu u kojoj se za svaki koš radilo u tri smene.

U poslednjoj četvrtini koševi su dostigli vrednost opreme za kopanje u doba zlatne groznice. Posebno za Zvezdine kopače, koji su u prvih četiri i po minuta postigli samo dva poena sa linije penala. Kada se Fener takođe napadačkim hodom po mukama primakao na minus dva, Zvezdin napad trojkom je otkočio Faje, igrač odluke u završnici meča sa velikim Fenerom. Kao i ranije generacije crveno-belih, i ova je dokazala da je sposobna za rušenje najvećih.

C. ZVEZDA 68

FENERBAHČE 56

DVORANA „Štark arena“. Gledalaca: 16.879. Sudije: Lamonika, Pastusjak, Perandi.

C. ZVEZDA: D. Braun 7 (8 sk), Čović, L. Braun 13 (6 as), Perperoglu 11, Davidovac 5, Lazić 3, Faje 8 (7 sk), Beron 3, Dobrić 2, Gist 11 (8 sk), Dženkins, Odžo 5.

FENERBAHČE: Vesterman, Mahmutoglu 6, Kalinić 3, Biberović, Slukas 6, De Kolo 19, Vilijams, Veseli 6, Muhamed 13, Duverioglu 2, Datome, Štimac 1.

15:16, 20:14, 16:13, 17:13

UVREDE I PODRŠKA KALINIĆU

NEKOLIKO stotina mlađih navijača smeštenih u gornjem prstenu „Arene“, tokom zagrevanja pogrdno je skandiralo bivšem igraču Crvene zvezde Nikoli Kaliniću. Uvrede nisu jenjavale čitavim tokom utakmice sa Fenerbahčeom.

Reakcija su stizale iz drugih sektora – zvižduci upućeni uglavnom golobradim momcima, koji su očigledno bili motivisani nekim Kalinićevim stavovima o Kosovu i Metohiji.